Scrollytelling priče

Koje su prednosti i mane, a koji dostupni alati otvorenog koda

scrollytelling

SCROLLYTELLING IN JOURNALISM

SCROLLYTELLING IN JOURNALISM

Pripovijedanje kao forma medijskog prezentovanja sadržaja postoji otkad postoji novinarstvo. Ono što se kroz decenije mijenjalo jeste način predstavljanja tih pripovjedačkih priča. Nekada su one uključivale tekst i fotografije u štampi, a danas predstavljaju sve više kompleksniji i potpuniji doživljaj za publiku.

Sa pojavom interneta i prelaskom medija u online sferu, ovaj prostor je omogućio novinarima/kama da u jednoj pripovjedačkoj priči uklope više formata. Pa tako danas možete u toku jedne priče pogledati video izjave, poslušati audio ili pak pregledati infografiku. Sve to na jednom mjestu.

Da biste stvorili članak koji pripovijeda kroz efekat promjene, morat ćete upotrijebiti alat ili platformu za web razvoj kako biste izradili web stranicu koja korisnicima omogućava pomicanje kroz sadržaj, a istovremeno uključuje interaktivne elemente kao što su grafike, videozapisi i animacije.

person holding smartphone

image

Photo by Kate Trysh on Unsplash

Photo by Kate Trysh on Unsplash

Kako započeti kreirati scrollyteling priče

person holding black iPad

Photo by Taras Shypka on Unsplash

Photo by Taras Shypka on Unsplash

Ovo su koraci na koje trebate obratiti pažnju prilikom kreiranja scrollytelling članka:

1.

Odlučite se koja je to priča koju želite ispričati i prikupite potreban sadržaj, uključujući tekst, slike, video i audio zapise, podatke, infografike i slično.

people sitting down near table with assorted laptop computers

Photo by Marvin Meyer on Unsplash

Photo by Marvin Meyer on Unsplash

2.

Odaberite odgovarajući alat za web razvoj ili platformu za izradu svoje web stranice.

3.

Upotrijebite HTML, CSS i JavaScript da biste dizajnirali izgled svoje web stranice i dodali interaktivne elemente.

4.

Koristite JavaScript biblioteke za stvaranje efekata pomicanja i animacije.

5.

Objavite svoju web stranicu na svom hosting servisu i testirajte je na različitim uređajima i preglednicima kako biste bili sigurni da je u potpunosti prilagođena.

turned on MacBook Air on desk

Photo by Goran Ivos on Unsplash

Photo by Goran Ivos on Unsplash

6.

Imajte na umu da je za izradu članka koji pripovijedaju ovom formom potrebno znanje o web razvoju, pa bi moglo biti korisno imati iskustva s HTML-om, CSS-om i JavaScriptom.

Prednosti i mane korištenja scrollytellinga u novinarstvu


PREDNOSTI

Privlačnost: Scrollytelling omogućava novinarima/kama predstavljanje informacija na način koji je privlačan i interaktivan, što može pomoći u povećanju čitanosti i angažmana.

Lako razumljiv: Scrollytelling se može koristiti za predstavljanje složenih informacija na način koji je lako razumljiv, čineći ga dostupnim široj publici.

Imerzivan: Scrollytelling se može koristiti za stvaranje imerzivnih iskustava koja prenose čitatelje na drugo mjesto ili u drugo vrijeme, omogućavajući im da osjete dublju povezanost s pričom.

Povećano zadržavanje: Scrollytelling se može koristiti za stvaranje interaktivnih elemenata, koji mogu pomoći u povećanju angažmana i učiniti priču nezaboravnijom za čitatelj/ice.

MANE

Potrebna tehnička vještina: Stvaranje scrollytellinga zahtijeva znanje i vještine web razvoja, koje možda nisu dostupne u svim redakcijama.

Vrijeme razvoja: Scrollytelling može potrajati duže od proizvodnje tradicionalnih članaka, što možda nije izvedivo za redakcije s kratkim rokovima.

Problemi sa pristupačnošću: Scrollytelling može biti težak za navigaciju za korisnike/ce sa određenim poteškoćama, kao što su korisnici/e sa oštećenjima vida ili motoričkim oštećenjima, iako se ovaj problem može riješiti korištenjem ograničenih efekata pomicanja.

Ograničeni doseg: Scrollytelling nije dobro podržan od platformi društvenih medija i nekih preglednika, što može ograničiti doseg scrollytelling članaka.

Alati otvorenog koda za izradu scrollytelling priča

person writing on white paper

Photo by Firmbee.com on Unsplash

Photo by Firmbee.com on Unsplash

Scrollama: JavaScript biblioteka koja vam omogućava jednostavno stvaranje animacija i interakcija koje pokreće efekte promjene. Radi sa vodoravnim i okomitim pomicanjem i kompatibilan je sa većinom modernih preglednika.

black ipad beside apple keyboard and apple magic mouse

Photo by Audric Wonkam on Unsplash

Photo by Audric Wonkam on Unsplash

Scrollex: jQuery dodatak koji olakšava stvaranje interakcija i animacija temeljenih na pomicanju. Lagan je i jednostavan za korištenje.

selective focus photography of person using smartphone

Photo by freestocks on Unsplash

Photo by freestocks on Unsplash

P scroll: JavaScript biblioteka koja vam omogućuje stvaranje interakcija i animacija temeljenih na pomicanju pomoću jednostavnog, intuitivnog API-ja. Kompatibilan je s modernim preglednicima i ima malu veličinu datoteke.

ScrollStory: JavaScript biblioteka koja vam omogućava stvaranje priča i animacija temeljenih na pomicanju pomoću jednostavnog, intuitivnog API-ja. Kompatibilan je s modernim preglednicima i ima malu veličinu datoteke.

ScrollMagic: JavaScript biblioteka koja olakšava stvaranje interakcija i animacija temeljenih na pomicanju. Lagan je i jednostavan za korištenje te ima puno značajki i opcija za stvaranje složenih iskustava pripovijedanja pomicanjem.

high angle photo of person holding turned on smartphone with tall buildings background

Photo by Jakob Owens on Unsplash

Photo by Jakob Owens on Unsplash

Parallax.js: lagana JavaScript biblioteka koja vam omogućava stvaranje efekata pomicanja paralakse na elementima vaše web stranice. Jednostavan je za korištenje i kompatibilan s većinom modernih preglednika.

Svi ovi alati imaju jasne upute za instaliranje i načine korištenja, pa će svakom programeru/ki biti veoma lako inkorporirati ih i stvoriti nevjerovatne scrollytelling vizualne priče. Svi alati su otvorenog koda, uz aktivno održavanje od strane zajednica koji ih koriste i redovno ažuriraju kako bi bili kompatibilni sa najnovijim web tehnologijama.

Postoje i već kodirani predlošci koje možete koristiti veoma jednostavno da ubacite svoj tekst, foto, audio i video sadržaj.

Nedavno smo pisali o jednom takvom alatu, a to je Shorthand. Upravo smo u ovom alatu kreirali ovu priču.

Sve u svemu, scrollytelling može biti moćan alat za novinarstvo kada se učinkovito koristi, ali ima svoja ograničenja i treba ga koristiti s oprezom. Važno je uzeti u obzir ciljnu publiku i dostupne resurse kada se odlučujete koristiti scrollytelling u novinarstvu.

view of floating open book from stacked books in library

Photo by Jaredd Craig on Unsplash

Photo by Jaredd Craig on Unsplash